Committees

 

THE NEW YORK ACADEMY OF DENTISTRY
2016 – 20167

ELECTED COMMITTEES

ETHICS COMMITTEE

1.   David M. Shipper 2016, Chair       212-877-0405   [email protected]
2.   Robert P. Iovino 2016, 2017         [email protected]
3.   Vincent Romano 2016, 2017, 2018       212-753-9299   [email protected]

FELLOWSHIP COMMITTEE

1.   Amy L. Ludwig 2016, Chair         212-246-7808   [email protected]
2.   John J. Young, Jr. 2016,  2017         212-684-6520   [email protected]
3.   Egidio A. Farone 2016, 2017, 2018         212-751-1132   [email protected]

STANDING COMMITTEES

PUBLICATIONS COMMITTEE

1.   Yakir Arteaga Editor/Chair         212-988-2955    [email protected]
2.   George W. Sferra, Jr. House & Archives Rep          212-838-7208    [email protected] 3.   Gabriela N. Lee 2016         212-581-2442   
4.   Gregory Chotkowski 2016, 2017         212-241-9246    [email protected]                                            

AUDIO VISUAL COMMITTEE

1.  Hiroshi Kimura 2016, Chair         212-486-1121   [email protected]
2   Caryn M. Siegel 2016, 2017          212-369-1121   [email protected]                                                    

BUDGET AND FINANCE COMMITTEE

1.   Julie A. Connolly Treasurer/Chair         212-888-7477    [email protected]
2.   Joyce M. Johnson President Elect         201-652-8875    [email protected]
3.   Guy N. Minoli  Immediate Past President           [email protected]
4.   Robert Karsten 2016         212-838-5289    [email protected]
5.   Jerry L. Halpern 2016, 2017         212-246-4593    [email protected]
6.   Mark J. Bronsky  2016, 2017, 2018  212-758-0040    [email protected]                 

CONSTITUTION AND BYLAWS COMMITTEE

1.  Amy L. Ludwig 2016, Chair         212-246-7808     [email protected]
2.  Thomas J. Connolly 2016, 2017         212-888-7477     [email protected]
3.  Steven B. Syrop 2016, 2017, 2018         212-969-9166     [email protected]

                             

DINNER COMMITTEE

1.  Steven Saltzman 2016, Co-Chair         212-375-2182    [email protected]
2.  Richard Gray 2016, Co-Chair         212-223-0230    [email protected]                                   3.  Suzanne C. Duvalsaint 2016, 2017         212-369-2213    [email protected]
4.  Suchie Chawla 2016, 2017         212-246-4593    [email protected]
5.  George A. Matos 2016, 2017, 2018     908-354-4428    [email protected]   6.  Jeffrey Schoenberg 2016, 2017, 2018         212-246-9070    [email protected]                                 

ASSOCIATE FELLOWSHIP COMMITTEE

1.   Lois A. Jackson 2016, Chair         212-995-8888     [email protected]                                        2.   Robert P. Iovino 2016, 2017         631-283-5636     [email protected]
3.   Alyssa A. Gursky 2016, 2017, 2018             [email protected]                                                       

HOUSE AND ARCHIVES COMMITTEE

1.   Neal J. Cronin 2016, Chair                       212-246-2436      [email protected]
2.   George W. Sferra, Jr. 2016, 2017         212-838-7208      [email protected]
3.   Michael Dill 2016, 2017, 2018         908-889-8382      [email protected]                                        

SENIOR ADVISORY COMMITTEE

1.  David P. Pitman Vice President, Chair         212-888-2833       [email protected]          2.  Guy N. Minoli Immediate Past President              [email protected]
3.   Robert J. Doherty 2016                       914-948-3833       [email protected].
4.  George W. Sferra, Jr. 2016                       212-838-7208       [email protected]
5.  James D. Hudson 2016, 2017         212-838-2682       [email protected]
6.  Steven J. Tunick 2016, 2017         212-246-4593       [email protected]
7.  Claudia Kaplan 2016, 2017, 2018         212-838-5895       [email protected]
8.  Matthew J. Neary 2016, 2017, 2018                       [email protected]                  

EDUCATION COMMITTEE

1.   Julie A. Connolly Columbia, Chair         212-888-7477      [email protected]
2.   Thomas Magnani Columbia                 201-652-8875      [email protected]
3.   Michael F. Leifert NYU         212-533-7880      [email protected]
4.   Jenny M. Lee NYU, Co-Chair         212-486-1199      [email protected]
5.   Robert P. Iovino Stonybrook               [email protected]
6.   Peter H. Pruden Stonybrook         212-756-8890      [email protected]
7.   Kathy Udell-Martin Rutgers         973-731-2680      [email protected]
8.   Michael Dill Rutgers         908-889-8382      [email protected]
9.   Evan Schwarz 2016         212-753-3450      [email protected]
10. Suchie Chawla 2016, 2017         212-246-4953      [email protected]
11. Gail E. Schupak 2016, 2017, 2018                    212-753-5540      [email protected]                           

PUBLIC AND PROFESSIONAL RELATIONS

1.  Gabriela N. Lee 2016, Chair             212-582-2442        [email protected]                   2.  Egidio A. Farone 2016, 2017         212-751-1122        [email protected]
3   Maya Palagi 2016, 2017, 2018         212-969-9166        [email protected]                              4.  Yakir Arteaga Member Publications Com    212-988-2955        [email protected]    

MENTORING

1.  Robert P. Iovnio 2016, Chair                 [email protected]
2.  Stanley M. Weinstock 2016         212-759-4715        [email protected]
3.  Yakir Arteaga 2016, 2017         631-988-2955        [email protected]
4.  Jerry L. Halpern 2016, 2017                     212-246-4715        [email protected]             5.  David M. Shipper 2016, 2017, 2018         212-877-4505        [email protected]                    6.  Henry Chalfin 2016, 2017, 2018         212-355-4444        [email protected]
7.  Egidio A. Farone Member, Pub& Prof Rel Comm  212-751 1132  [email protected]

HUMANITARIAN OUTREACH

1. Jerry L. Halpern         212-246-4593       [email protected]
2. Thomas J. Connolly DDS Liaison         212-888-7477       [email protected]
3. James D. Hudson Chair         212-246-2682       [email protected]
4. Arthur Hazlewood                           646-773-4982       [email protected]
5. Frank C. Andolino                       212-753-5575       [email protected]
6. James W. Farer         212-877-2612       [email protected]
7. Yakir Arteaga         212-988-2955       [email protected]
8. Steven H. Cho         212-838-5895       [email protected]
9. Stacy Spizuoco         212-688-1090       [email protected]
10.Heidi Hanson          212-746-5115       [email protected]

RESEARCH GRANT

1. Julie A. Connolly    212-888-7477       [email protected]
2. Robert P. Iovino           [email protected]
3. Colleen K. Cournot         212-682-0770       [email protected]
4. Maia Palagi         212-969-9166       [email protected]
5. Michelle Mirsky       Chair                     212-687-3808       [email protected]
6. Heidi Hanson         212-746-5115       [email protected]

SPECIAL COMMITTEES

EXECUTIVE COMMITTEE

1.   Gregory Chotkowski   2016, Chair   212-241-9246      [email protected]
2.   Bobby Vijay       2016                           [email protected]
3.   Frank L. Andolino       2016       212-753-5575      [email protected]

NECROLOGY COMMITTEE

1.   Mitchell A. Kellert       201, Chair         212-355-4444      [email protected]il.com           2.   E. Mitchell Greenstone   2016, 2017   212-734-3421      [email protected]
3.   Chris Chondrogiannis       2016, 2017, 2018               [email protected]                              

PROGRAM COMMITTEE

1.   Akshay Kumar       2016, Chair         201-489-5155       [email protected]
2.   Lois A. Jackson       2016         646-679-1433       [email protected]
3.   Frank J. Valdinoto       2016                    718-275-4948       [email protected]
4.   Mitchell Rubinstein       Vice Chair         212-421-4887       [email protected]        5.   Gregory Chotkowski       Advisor         212-241-9246       [email protected]
6.   Chris Chondrogiannis             Senior Advisor               [email protected]
7.   Gabriela N. Lee, Secretary/Ex-Officio Member   212-581-2442    
8.   Joyce M. Johnson, President Elect/Ex-Officio Member  201-652-8875    [email protected]

NOMINATING COMMITTEE

1.  Egidio A. Farone       Chair         212-751-1132       [email protected]
2.  John J. Young, Jr.       Advisor         212-684-6520       [email protected]
3   Thomas J. Connolly         212-888-7477       [email protected]
4.  Gail E. Schupak         212-753-5540       [email protected]
5.  George W. Sferra, Jr.                 212-838-7208       [email protected]                                            

AD HOC COMMITTEES

LIAISON TO LOCAL DENTAL SCHOOLS COMMITTEE

Richard M. Lichtenthal Columbia         212-305-9898       [email protected]
Michael Bral NYU         212-688-3535       [email protected]
Cecile Feldman Rutgers                     973-972-4633       [email protected]
Robert P. Iovino Stonybrook               [email protected]
Carol Bensky Coordinator              

OFFICERS COMMITTEE FOR STRATEGIC PLANNING

Joyce M. Johnson   Chair        201-652-8875       [email protected]
David P. Pitman /Chair, Senior Adv Com         212-888-2833       [email protected]
Julie A. Connolly         201-888-7277       [email protected]
Gabriela N. Lee                     212-581-2442      
John J. Lanzetta               [email protected]
Guy N. Minoli                       [email protected]
Yakir Arteaga         212-988-2155       [email protected]